11 نوامبر

خانه هوشمند

در خانه هوشمند ساکنین قادر هستند تا بی نیاز از اینکه به اتاق یا فضای مورد نظر مراجعه کنند روشنایی آن مکان را به طرق مختلف و از راه دور کنترل نمایند. این بدین معناست که شما می توانید در پذیرائی باشید و چراغ های اتاق خواب خود را خاموش یا روشن نمائید. اگر موافقید کمی فاصله را بیشتر کنیم و به خارج منزل برویم. آیا باز هم می توانیم چراغ های منزل را بدون مراجعت به منزل کنترل کنیم؟! پاسخ مثبت است. تکنولوژی شعبده می کند و شما با اختیار داشتن یه خط ثلفن و یا گوشی موبایل و یا اینترنت قادر هستید این کار را انجام دهید. خانه هوشمند شما منتظر فرمان شماست، دکمه را بفشارید و اجازه دهید غول چراغ جادویی به نام هوشمند سازی ساختمان برایتان خواسته تان را برآورده سازد.
خیلی از ما وقتی به سفرهای دور می رویم از امنیت خانه خود نگرانیم. هراس داریم مبادا چراغ های خاموش منزلمان برای روزهای زیاد جناب آقا دزده رو به هوس بیاندازد تا به خانه مان سرک بکشد. شما یک خانه هوشمند باوفا دارید که از پس حفاظت خودش بر میاید و در نبود شما مراقب خودش هست. او به هنگام نبود شما حضور شما را شبیه سازی می کند. به طور مثال هر شب راس ساعت ۸ شب چراغ ها را روشن و ساعت ۱۲ خاموش می کند.در ضمن با هوشمندسازی باغچه ، باغ هوشمند شما هم طبق برنامه آبیاری می شود.فراموش کرده بودید به هنگام خروج قهوه ساز را خاموش کنید؟ از راه دور برق قهوه ساز را قطع کنید. بدین ترتیب همه چیز رو به راه است، آسوده از سفر خود لذت ببرید.
• تفاوت اصلی خانه هوشمند با خانه های معمولی
تفاوت اصلی خانه هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل سرمایشی گرمایشی هوشمند، نورپردازی، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین مداربسته و مانتیورهایی که می توانند به خانه هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.
تفاوت اصلی خانه هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل سرمایشی گرمایشی هوشمند، نورپردازی، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین مداربسته و مانتیورهایی که می توانند به خانه هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.
خانه هوشمند، کلمه جدیدی که امروزه ممکن است به گوش بسیاری از ما خورده باشد، قبلا فقط در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی ابزارها و ساختمان هوشمندی را می دیدیم که صاحبخانه به راحتی و با فشردن یک دکمه بسیاری از اعمال را انجام می دهد. یک خبر بسیار خوب اینکه دیگر واژه خانه هوشمند از فیلم ها به واقعیت زندگی واقعی آمده و خبر شگفت انگیز دیگر اینکه، هم اکنون این تکنولوژی جدید در ایران نیز برای افراد مختلف امکان پذیر می باشد. و به زودی همچون سایر تکنولوژی ها همه گیر و فراگیر خواهد شد.
مزایای هوشمند سازی ساختمان( سیستم مدیریت ساختمان ) :

خانه هوشمند BMS

آسایش و رفاه

سيستم هوشمند ساختمان، آسايش و رفاه را برای ساکنین خود به ارمغان مي آورد لذا ميتوان اميدوار بود كه در زندگي پرمشغله و مدرن امروزي، راه حلي مناسب جهت ايجاد راحتي
بيشتر و سرعت بخشيدن به امور روزانه باشد.تا افراد وقت بیشتری برای تمرکز بر روی مسایل اصلی تر داشته باشند.
کنترل مرکزی و از راه دور
خانة هوشمند داراي يك زيربناي ارتباطي پيشرفته است و كه در آن كلية سيستمهاي الكترومكانيكي ساختمان به صورت مركزي مانيتور و كنترل ميشوند و ساكنين اين خانه ضمن استفاده از خدمات پيشرفتة خانه هوشمند در مصرف انرژي صرفه جوئي قابل ملاحظه ای كرده و لذت زندگي در يك خانة ای از اینده را نيز تجربه ميكنند.
بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
با سيستم كنترل هوشمند ساختمان ميتوان تا حدود % 50 در مصرف انرژي صرفه جويي كرد. يك سيستم هوشمند انرژي هايي كه در ساعت اوج مصرف بيش از حد مصرف مي شوند را مهار كرده و انرژي هايي را كه در ساعات خالي از سكنه تلف مي شوند را حذف مي كند و همچنين از منابع طبيعي در كنار منابع مصنوعي در زمان مناسب به طور هوشمند استفاده مي نمايد. بعنوان مثال در صورتي كه كسي در محيط حضور نداشته باشد سيستم روشنايي و سرمايش-گرمايش از كار مي افتد و در ساعتي از روز به دليل وجود نور طبيعي خورشيد با باز شدن پرده ها به طور هوشمند نور محيط تامين شده و نياز به استفاده از سيستم روشنايي نيست.
مزایای هوشمند سازی ساختمان :

تجهیزات خانه هوشمند

• کنترل هوشمند روشنایی ( بی ام اس )
سيستم هاي روشنايي، سهم عمده اي از مصرف انرژي در يك ساختمان را شامل مي شوند؛ در يك سيستم هوشمند ساختمان(بی ام اس) با بهره مندی از سنسورهاي حرکتی، سنسورهاي تشخيص نور محيط و نصب كليدهاي هوشمند علاوه بر امكان تنظيم ميزان نوردهي محيط، مصرف انرژي تا حد چشمگيري كاهش مي يابد. بطور كلي امكاناتي كه در راستاي كنترل روشنايي در يك خانة هوشمند در اختيار كاربران قرار مي گيرد ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد:
• قابليت كنترل سيستم روشنايي بر اساس سناريو هاي مختلف مثل:
سناريو ورود، خروج، مهمان، خواب، و …فرض كنيد در سناريو خواب بدون نياز به سركشي به تمام نقاط منزل ميتوان از داخل اتاق اصلي يا از طريق موبايل يا تبلت خطوط روشنايي را در شدت روشنايي مورد نظر تنظيم كرد.
• قابليت كنترل سيستم روشنايي بر اساس حسگر:
در محيط هاي خالي از سكنه سيستم روشنايي براي صرفه جويي در مصرف انرژي غير فعال ميشود و در صورت تشخيص حضور افراد به صورت خودكار فعال ميشود
• تنظیم هوشمند میزان روشنایی :
اين قابليت وجود دارد كه اگر درصد روشنايي محيط از ميزان مطلوب بيشتر شد تعدادي از سر خط هاي روشنايي براي جلوگيري از هدر رفتن انرژي به طور اتومات خاموش شوند و بالعكس
• قابليت كنترل و فرمان به سيستم روشنايي در خارج از منزل از طريق تلفن هوشمند و وب:
قابليت كنترل و فرمان به سيستم روشنايي در هر نقطه از منزل از طريق ريموت كنترل، قابليت كنترل سيستم روشنايي تمامي نقاط منزل از طريق موبايل يا تبلت، قابليت كنترل سيستم روشنايي تمامي نقاط منزل از اتاق مستر یا هر نقطه دیگر
• قابليت تنظیم شدت نور(dimmer ):
در خانه هوشمند(بی ام اس) اين مزيت وجود دارد كه شدت روشنايي تعدادي از خطوط را بر اساس شرايط مورد نظر از 0 تا %100 ميزان خروجي تنظيم كند كه علاوه بر زيبايي محيط باعث صرفه-جويي در مصرف انرژي مي شود.
• سیستم نورپردازی پیشرفته:
امروزه با پيشرفت علوم طراحي نماي سازه ها و نيز بهره گيري از تجهيزات روشنايي مدرن در پياده سازي سيستم هاي نوين نورپردازي سن ها ميتوان در اين زمينه نيز خدمات شاياني را ارائه نمود. در اين راستا شركت مهندسي ایده پردازان با استفاده از تجهيزات مختلف نورپردازي از جمله وال واشرها، پار-ال اي دي ها ، چراغهاي دكوراتيو، نورهاي مخفي، RGB و حتي Moving Head بهترين سيستم هاي نورپردازي نما، صحنه، سالن ها و … را ارائه مي نمايد.

سیستم پرده برقی/ کرکره/ سایبان/درب هوشمند و اتوماتیک

با استفاده از سيستم خانه هوشمند(BMS) مي توان براحتي انواع مدلهاي پرده برقی، كركره و سايبان را براحتي و با روش هاي مختلف كنترل نمود. شما با اين سيستم مي توانيد با بهره گيري از كليدهاي هوشمند و صفحه نمایش لمسی در قالبهاي دستوري مختلف همچون دستور مستقيم ، سناريو و يا حتي با گوشی هوشمند و وب از راه دور نيز آنها را كنترل نماييد. در سيستم هوشمند(سیستم BMS) پرده برقی مي توانند در صورت تمايل كاربر بصورت اتوماتيك در زمانهاي مختلف و يا تحت عواملي همچون تمايز شدت نور داخل و خارج ساختمان و يا شدت گرماي محيط باز وبسته شوند بدون آنكه نياز به صرف وقت و انرژي خاصي جهت مديريت وضعيت پرده ها باشد.

سرمایش و گرمایش هوشمند

براي كنترل سيستم سرمايش و گرمايش در هوشمند سازی ساختمان كه به وسيله دستگاه تهويه مطبوع انجام مي پذيرد دماي پيش فرض توسط كاربرتنظيم گرديده دمای خواسته شده شروع به فعاليت مي نمايد. دراين حالت زماني كه دماي فضاي مذكور به حد مطلوب رسيد فرمان توقف فعاليت سيستم سرمايش و گرمايش توسط برنامه از پيش تعيين شده صادر مي گرددكه منجر به كاهش مصرف انرژي مي انجامد.
امکان کنترل هوشمند موتورخانه ساختمان هم وجود دارد تا با استفاده از سنسورهای مختلف دمای محیط و موتورخانه بهترین زمان و میزان روشن بودن مشغل و پمپ هارا محاسبه کند و ضمن نگه داشتن دما در رنج مناسب ، در مصرف انرژی هم صرفه جویی نماید.
• دوربین مداربسته و سیستم کنترل امنیتی و حفاظتی

برقراري ايمني و امنيت در يك ساختمان مسكوني همواره يكي از دغدغه هاي ساكنين بوده است. در يك خانه هوشمند علاوه بر سيستمهاي پسيو نظير آژيرها و زنگ های هشدار، سنسورهاي حضور، سنسورهاي تشخيص شكسته شدن شيشه و سنسورهاي درب و پنجره سيستمهاي اكتيوي نظير شبيه سازي حضور نيز در بحث سيستم امنيتي وجود دارند.
• امكاناتي كه خانه هوشمند( هوشمند سازی ساختمان ) در بحث ايمني و امنيت در اختيار ساكنين قرار ميدهد، ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد:
قابليت فعال كردن سيستم امنيتي براساس مدهاي امنيتي متفاوت نظير خروج از منزل، مسافرت، شب و …
درصورت ورود شخص غير مجاز به داخل منزل زنگ های هشدار داده ميشود و همچنين در صورت عدم حضور ساكنين در منزل سيستم هوشمند به صاحبخانه SMS ارسال مي كند.

شبيه سازي حضور

درصورت انتخاب سناریو امنيتي مسافرت سيستم هوشمند در ساعاتي از شبانه روز بر اساس زمانبندی معين تعدادي از چراغ ها روشن و خاموش نموده و همچنين پرده ها را باز و بسته مي كند تا اين تصور بوجود بیاید كه كسي در داخل منزل حضور دارد.
آگاهي از باز و بسته بودن در و پنجره ها در هنگام خروج از منزل به صورت زنگ هشدار و يا به صورت پيام صوتي
در صورت وقوع آتش سوزی سيستم هشدارهاي لازم را به صورت زنگ هشدار و يا پيام صوتي اعلام ميكند و در صورت عدم حضورساكنين در داخل منزل به صاحبخانه پيام ارسال ميكند.
امکان مشاهده دوربین مداربسته از طریق نرم افزار موبایل
امکان یکپارچه سازی با آیفون ساختمان جهت جوابگویی به مهمان حتی زمانی که در خانه تشریف ندارید
امکان یکپارچه سازی با سیستم های RFID جهت ورود اتوماتیک و بدون کلید توسط مالک یا از درب پارکینگ
امکان کنترل و بررسی ورود و خروج های مشکوک
• اعلام یا اطفاء حریق ( سیستم مدیریت ساختمان )

امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود. به طور کلی سیستم های اعلام حریق در دو نوع آنالوگ و آدرس پذیر (Addressable) ساخته شده اند. شرکت ایده پردازان با توجه به اهمیت بالای این سیستم و خسارات ناشی از آن طراحی خود را بر اساس استانداردهای روز دنیا مانند استانداردهای NFPA , EN54,LPCB , UL, DIN انجام داده و کارفرما را در زمینه نگهداری و تعمیر آموزش خواهد داد .
• اتوماسیون فضای سبز ، باغچه
دیگر نگران آبیاری باغچه خود نباشید در سیستم خانه هوشمند(هوشمند سازی ساختمان – بی ام اس -BMS) باغچه شما قابل برنامه ریزی هست طوری که این سیستم به نوع گیاهان شما حساس باشد و آداب نگهداری هر گیاهی را به صورت جداگانه رعایت کند . بعضی گیاهان را صبح آبیاری کند بعضی را بعد از ظهر نیم ساعت آبیاری کند و بعضی را فقط مرطوب نگه دارد.
• اتوماسیون استخر و جکوزی هوشمند، یک ویلا که مجهز به مجموعه استخر می باشد را در نظر بگیرید:

قبل از ورود به ویلا تمامی سیستم ها خاموش و آب استخر کاملاً خالی می باشد، شما بعد از ورود باید آب را برای پر شدن استخر باز کنید، سیستم تصفیه را روشن کنید و برای رسیدن دمای آب به مقدار مساعد چند ساعت صبر کنید تا سیستم های گرمایشی کار خود انجام دهند.

• یکی دیگر از مزایای :
کنترل کیفیت و سلامت آب، کنترل سطح PH آب
کنترل دمای آب استخر ، جکوزی و محیط
کنترل حجم آب : پر و تخلیه آب استخر
کنترل سقف مکانیزه استخر
تنظیم نورپردازی استخر
• سیستم هوشمند تجهیزات صوتی وتصویری

در خانه هوشمند (بی ام اس )

ديگر نيازي به استفاده از ريموت IR جهت روشن و خاموش نمودن تلويزيونها و LCD ها و يا اسپليتها نخواهيم داشت. اين قابليت درسيستم هوشمند وجود دارد كه مي توان كدهاي ريموت هاي كنترلي مختلف را به كليدهاي هوشمند انتقال داد و تغييرات هريك از دستگاهها را از هركليد در هر فضا اعمال نمود.
• پارکینگ هوشمند و مکانیزه

امروزه پارکینگ ها در ساختمان ها به عنوان جز لاینفک محسوب می گردند و به گونه ای حتی برخی از این ساختمان ها در قالب پارکینگ طبقاتی اجرا می گردند. این پارکینگ ها متناسب با نوع بهره برداری به سیستم های مختلفی نیاز دارند. به طور خلاصه فرآیند بهره برداری از پارکینگ ها را برای استفاده کنندگان به شرح ذیل می توان خلاصه نمود :
• اطلاع از وضعیت پارکینگ :
جهت پرهیز از تاخیر و یا بروز ترافیک ، قبل از انتخاب مسیر راننده به سوی پارکینگ باید وی از وضعیت پر یا خالی بودن پارکینگ مطلع گردد.

صف ورود به پارکینگ

استفاده کنندگان باید در کمترین ترافیک ورودی جهت پارکینگ قرار بگیرند.
• کنترل دسترسی به پارکینگ :
با توجه به تنوع استفاده کنندگان از پارکینگ باید روش و یا روش هایی برای ورود به پارکینگ مورد توجه قرار گیرد که برای همگان قابل استفاده بوده کمترین معطلی را برای راننده به همراه داشته باشد.
• هدایت شدن به خلوت ترین مسیر و نزدیک ترین محل پارک منطبق با تعریف و یا نیاز راننده :
سیستم باید قادر باشد راننده را به خلوت ترین مسیر و نزدیک ترین محل پارک براساس ساختمانی که وی درخواست دسترسی به آن را داشته و یا دارای پارکینگ اختصاصی برای می باشد ( مالکین ساختمان ، هتل و … ) هدایت نمایند.
• هدایت شدن به سمت نزدیک ترین راه انتقال به طبقات :
سیستم باید قادر باشد، مراجعه کنندگان را پس از پارک خودرو به نزدیک ترین راه منتهی به ساختمان های مورد نظر ایشان راهنمایی نماید.
• راهنمایی جهت پیدا کردن خودروی پارک شده :
با توجه به وسعت پارکینگ و تعداد خودروهای قرار گرفته در آن پس از بازگشت راننده به پارکینگ باید سیستم قادر باشد محل پارک دقیق خودرو به وی را نمایش و هدایت نماید.
• راهنمایی جهت پیدا کردن خودروی پارک شده :
با توجه به وسعت پارکینگ و تعداد خودروهای قرار گرفته در آن پس از بازگشت راننده به پارکینگ باید سیستم قادر باشد محل پارک دقیق خودرو به وی را نمایش و هدایت نماید.
• هدایت به سمت نزدیک ترین درب خروج :
سیستم باید قادر باشد راننده را به نزدیک ترین درب خروج راهنمایی نماید.

پرداخت هزینه پارکینگ

در صورت نیاز به پرداخت وجه مربوط به پارکینگ ، سیستم باید قادر باشد روش های متناسب و متنوع برای پرداخت را پشتیبانی نماید.
• امنیت در هنگام خروج :سیستم جهت پرهیز از سرقت خودرو از داخل پارکینگ باید قادر باشد هویت راننده و تایید بودن خروج خودرو توسط وی را مورد ارزیابی قرار دهد.
• صف خروج :
سیتم باید قادر باشد کمترین ترافیک را در هنگام خروج خودروها ایجاد نماید.
• حفظ امنیت در هنگام خروج :
سیستم جهت پرهیز از سرقت خودرو از داخل پارکینگ باید قادر باشد هویت راننده و تایید بودن خروج خودرو توسط وی را مورد ارزیابی قرار دهد.
• صف خروج :
سیتم باید قادر باشد کمترین ترافیک را در هنگام خروج خودروها ایجاد نماید
• نمایش وضعیت جایگاه های پارک
با نصب سنسور های تشخیص حضور خودرو در تمامی جایگاه های پارک، تابلوهای هوشمند بالای هر جایگاه و تابلوهای نصب شده در ورودی هر راهرو و ورودی هر طبقه تعداد جایگاه خالی موجود در آن بخش را به مراجعه کننده نشان می دهند، همچنین تمامی تابلو های راهنمایی و مسیر یابی، مراجعه کنندگان را به نزدیکترین جایگاه خالی پارک هدایت می کنند، در هنگام شلوغی پارکینگ و اوج مراجعه سیستم به صورت هوشمند، مراجعه کنندگان را در طبقات دارای جایگاه خالی تقسیم کرده و از ایجاد ترافیک داخلی جلوگیری می کند.
• ساماندهی و مدیریت هوشمند( سیستم خانه هوشمند) پارکینگ و جلوگیری از ورود وسایل نقلیه غیرمجاز :
امکان دریافت گزارشات گوناگون در خصوص تردد خودروها و…
امکان تنظیم فعال شدن سیستم روشنایی و تهویه پارکینگ بطور هوشمند با ورود و خروج اتومبیل
برقراری شرایط امنیتی مطلوب برای پارکینگ بدون نیاز به حضور نگهبان
امکان راهنمایی هوشمند خودرو ورودی به نزدیک ترین یا مناسب ترین جایگاه پارک
مدیریت و ساماندهی خودروهای ورودی و امکان صدور قبض پارکینگ
• سیستم هوشمند زمانبندی و اجرای فرامین در ساختمان هوشمند( خانه هوشمند)
كليه سيسمتهاي هوشمند اجرايي درساختمان قابليت زمانبندي براساس نياز و درخواست كارفرما را دارا ميباشند. با اين روش مي توان برنامه هاي روتين كه بصورت مكرر و روزانه در ساختمان اجراء مي گردد را توسط اين سيستم برنامه ريزي و هدايت نمود. با اينكار تمامي دستورات بدون هرگونه نقص يا فراموشي انجام می شود.
• مانیتورینگ و کنترلینگ سیستم های خانه هوشمند (سیستم مدیریت ساختمان)
امروزه با پيشرفت علوم كامپيوتري و طراحي برنامه هايي با گرافيك و انعطاف پذيري فوق العاده بالا، جهت سرويس دادن به افراد با سطوح اطلاعاتي مختلف ، اين امكان فراهم شده كه بتوان اطلاعات كامل و ارزنده اي را از كليه سيستم هاي هوشمند نصب شده در بدست آورده و جهت مديريت بهتر استفاده نمود. اين اطلاعات قابليت نمايش بر هريك از وسايل ارتباطي مدرن و پيشرفته امروزي را داشته و توسط نرم افزارهايي كه تحت قالبهاي اندرويد، آيفون، ويندوز و وب- سرور طراحي شده اند ميتواند بر روي هريك از تجهيزات سخت افزاري همچون كامپيوتر، لب تاپ، تب لت قابل نمايش، كنترل و برنامه ريزي باشند.

دیدگاه بگذارید